Ментальність Орди

Євген Гуцало
МЕНТАЛЬНІСТЬ ОРДИ
Книга аналітичних роздумів відомого українського письменника про
корені російської експансіоністської політики, погляди в минуле і сучасне.
БУСЛАЄВЩИНА, або ж не вздовж, а впоперек каменя...
БЕЗОДНЯ, або ж Іван Грозний: «Все воры»
МЕНТАЛЬНІСТЬ ОРДИ, або ж творення «євроазійського простору»
ОРГІЯ, або ж ефект мухомора
ГУСЯЧІ БАГНЕТИ, або ж Г. Державін: «Поля и грады - стали гробы»
ЗНАК ЧЕЧНІ
ЗНАК ХІВИ
РАБИ РАБІВ, або ж «Какую Россию мы потеряли?»
 
© Видавничий центр «Просвіта». Київ 1996. ІSВN 5-7707-8338-9.
БУСЛАЄВЩИНА,
або ж не вздовж, а впоперек каменя...
 
1
 
Вийшов і надісланий передплатникам № 6 журналу «Новый мир» за 1994 р. Я з давніх пір читав і читаю це, (не повертається язик сказати - «русскоязычное») видання. У свіжому, червневому числі знайшов статтю академіка Д. С. Лихачова «Нельзя уйти от самих себя... (Историческое самосознание и культура России)». Згоджуюся з тезою, винесеною в заголовок, як і з гіркою необхідністю трьох - наче три камені на шиї - крапок; за всім цим не просто констатація, а й відчуття приреченості. Здавалося б, безвихідної приреченості, та коли дочитуєш статтю, то бачиш, ще це начебто не зовсім так, і добре, що не зовсім, точніше, повинно б бути добре для всіх - і для правих, і для винуватих.
 
Звичайно, статтю написано з позицій російського патріота-інтелігента («Я не проповедую национализм, хотя й пишу с искренней болью по родной для меня и любимой России"), і дивно було б стосовно відомого академіка, якби статтю було написано з якихось інших позицій. Уся глобальна концепція статті, широкий спектр її суджень - це намагання проаналізувати феномен Росії протягом її історії, осмислюючи її нинішнє становище, думаючи й дбаючи про її становище завтра. Не вдаватимусь до специфіки всього спектру цих спостережень і суджень, до їхньої об'єктивності, на жаль.
 
Сізіфова це праця, камінь скочувався й скочується. Але є один аспект у статті, на цьому аспекті хотілося б зупинитися й наголосити, бо ж думалося над цим і раніше.
 
Хоч би як вірив академік Д. С. Лихачов у те, що він не проповідує націоналізм, та варто прочитати бодай одну таку його фразу, як «Притягательные силы к другим народам, особенно слабым, малочисленным, помогли России сохранить на своих пространствах около двухсот народов. Согласитесь, это немало», - щоб переконатися, що таки проповідує націоналізм, і що його форми захисту націоналізму дещо відмінні від форм захисту націоналізму, скажімо, в генерала Лебедя чи нардепа Жириновського, в котрого, як відомо з його заяви, «мать - русская, отец - юрист».
 
 
Скачать весь документРазмер файла
orda.doc889 кб