Свобода чи порядок?

СВОБОДА ЧИ ПОРЯДОК?
(або пошук їх рівноваги)
 
Ернст Заграва
 
1. ГЛОБАЛІЗАЦІЯ І НАЦІЇ
2. СУЧАСНІСТЬ І СОЛІДАРИЗМ
3. ГЛОБАЛІЗАЦІЯ ТА НАЦІЇ: УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА
4. В ЧОМУ СИЛА ДЕРЖАВИ І ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ ДОБРИЙ ЦАР? або Соціально-економічна програма з портретом Явлінського на розвороті
5. ДЕРЖАВА, КОРПОРАЦІЇ, ІДЕОЛОГІЯ І НАЦІЇ (Приклад медичної сфери)
6. ПЕРСПЕКТИВИ ДЕРЖАВИ ДОБРОБУТУ НА ПРИКЛАДІ КАНАДИ
 
ГЛОБАЛІЗАЦІЯ І НАЦІЇ
 
[Стаття видана окремою книгою: Е.Заграва. "Глобалізація і Нації". Київ, "Фенікс", 2002.]
 
Метою роботи є спроба охарактеризувати світові тенденції останнього часу і спроба визначити найдоцільнішу тактику пристосування української нації та її держави до цих процесів.
 
Визначальним процесом сучасності є глобалізація. Цей процес, його сутність, кидає виклик націям. Це новий і незвичний ворог. Якщо раніше одні нації завойовувалися, подавлялися іншими націями, то тепер глобальний безликий технократичний світ загрожує самому існуванню націй як окремих спільнот людей, що мають свої окремі ознаки, культурні прикмети та спільне, окреме від інших націй господарство – економіку країни.
 
Вся історія націй – це боротьба з іншими націями за волю, за домінування, за переваги, за першість. Це історія самовідданості та героїзму.
 
Але новий суперник є не знайомий. Не всі нації ще навіть усвідомили його як головного ворога. Цей ворог не стріляє, він принаджує перевагами. Як колись українську еліту пригорнули і розтлили російські царі, так тепер глобалізація пригортає і розтліває цілі народи. Наче загіпнотизовані вони крок за кроком здають все більше ознак власної незалежності.
 
Українську еліту XVII-XVIII століть купили перевагами російського офіційного дворянства, землями, офіційно жалуваними їм царями. У відповідь на це українська еліта відмовлялася від самостійності у прийнятті рішень у своєму домі. Вона повинна була узгоджувати їх з Москвою.
 
Це був початок. Кінцем була цілковита відмова від своєї самобутності і злиття з російською панівною верствою.
 
Народи 21-го століття підкупаються перспективами пришвидшеного економічного росту. Але платою за нього є відмова від самостійності у прийнятті рішень у своєму домі.
 
Але це лише початок. Що буде кінцем?
 
Скачать весь документРазмер файла
svoboda.doc702 кб