Пригоди і враження учасника Першої світової війни

Олекса Кобець

ЗАПИСКИ ПОЛОНЕНОГО

(пригоди і враження учасника Першої світової війни)

Моїй Матері Марії, що дала мені побачити
цей кривавий світ, а сама, за гіркою працею,
ніколи не бачила ніякого світу, - з глибокою
любов'ю цю книжку присвячую.
С и н
ПЕРЕДМОВА   (д-р М.Лоза)

Передмова до четвертого видання книги. Про автора.

ЧАСТИНА I: НАПЕРЕДОДНІ

Жеребок № 827. "Двадцятий номер". Доктор Кайціюс.
Хома Мельниченко. "Чужородці" в нашій роті. Перед виїздом. У Гельсінгфорсі. Похідним порядком.

ЧАСТИНА II: НА ВІЙНІ

В дорозі до фронту. Перший бій. Під Августовом. До Мазурських озер. Де ділася дівчина з голубими очима? Хома Мельниченко заколов німця. Одна повчальна лекція. Хворих за хворих не вважати... До наших Карпат. У Карпатах. Випадок із товаришем Прайсом. Ще один подвиг капітана Каракатиці. Полковник Кельчевський розважається?.. "Ти впав, зваливсь, а я ще йду..." У відрядження додому. Початок кінця.

ЧАСТИНА III: В НЕВОЛІ

Горе переможеним! Три тисячі за тиждень. Велика сербська могила в Естергомі. Гаймашкерська каторга.
Ми втiкаємо. Як мене били. Наше повстання. Приїхала князівна. На сільську роботу. Союз Визволення України та його "Вісник". Естафета військового міністерства. У Фрайштадті. Там далеко дзвонять дзвони...

ЧАСТИНА IV: ДОДОМУ І ВДОМА

"Революції потрібні культурні сили..." Нас набралося сімнадцять.
На революційну Батьківщину! Додому! Капкан на вільній Батьківщині.

В ТАРАСОВУ НІЧ   (Видання 1917 року, накладом Союза Визволення України.)

Перший раз виставлено цю драматичну картину в таборі полонених у Фрайштадті (Горішня Австрія).  

ПЕРЕДМОВА

Друга світова війна відсунула в тінь першу. Може це й стало причиною, що так мало вже в нас появляється творів, темою яких були б дії не так то вже й давніх - відносно - часів. А шкода! І у звязку з цим є повна підстава сподіватися, що український читач із задоволенням сприйме появу оцього видання. З ще більшим задоволенням і рівночасно вдячністю для автора відкладе книжку, прочитавши її: "Записки полоненого" написані бо під безпосереднім враженям автора-солдата, фронтовика, а згодом полоненого, написані талановито, з усіма тими письменницькими властивостями, що роблять твір вартісним під літературно-мистецьким оглядом і цікавим. Не зробимо ніякого перебільшення, якщо скажемо, що "Записки" читаються з запертим віддихом. Для читача дають вони не тільки естетичну насолоду, але й силу історичного матеріялу, силу таких подробиць, яких не знайде він навіть і в широкому підручнику історії. "Записки полоненого" - це літературний твір, і історичний документ. З них пробивається гола правда про відносини в царській армії, про страхіття війни та її наслідки. Особливо цінний матеріял про колосальну національно-освідомлюючу працю, що її проводив "Союз Визволення України" між полоненими українцями.

Скачать весь документРазмер файла
zapiski.doc1.41 Мб